IQOS nasıl çalışır?

IQOS nasıl çalışır?

tütünü yakmak yerine ısıtmak fikri yirmi yılı aşkın bir süredir ortalıkta olsa da, yetişkin tüketiciler için kabul edilebilir bir ürün oluşturmak yıllar süren araştırma ve geliştirme gerektiriyordu. Yaklaşık 9,7 milyon tüketici zaten sigaradan bu ürüne geçmeyi seçti: tütün ısıtma sistemi IQOS.

IQOS’un merkezinde, özel olarak tasarlanmış ısıtmalı tütün ünitelerini ısıtan sofistike elektronikler bulunur. IQOS , tütünü nikotin içeren bir tütün buharını açığa çıkaracak kadar ısıtır, ancak tütünü yakmaz.

İşte önemli nokta: sigaradaki tütün, 600 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda yanar ve yüksek seviyelerde zararlı kimyasallar içeren duman üretir. Ancak IQOS, tütünü, yanma, ateş, kül veya duman olmadan 350 ° C’ye kadar çok daha düşük sıcaklıklara ısıtır ve tütün ısıtıldığından ve yakılmadığından, zararlı kimyasalların seviyeleri sigara dumanına kıyasla önemli ölçüde azalır. Bununla birlikte, IQOS risksiz değildir ve bağımlılık yapan nikotin sağlar.

IQOS nasıl çalışır?

IQOS , iki versiyonda mevcut olan bir tütün ısıtma sistemidir. İlki üç ana bileşene sahiptir – ısıtmalı bir tütün ünitesi (HEETS veya HeatSticks olarak adlandırılır), bir tutucu ve bir şarj cihazı. İkincisi, tutucu ve şarj cihazını birleştiren ve pili şarj etmeden birden fazla kullanıma izin veren entegre bir üründür.

Her ikisi de aynı şekilde çalışır: Kullanıcı, ısıtılmış tütün ünitesini, elektronik olarak kontrol edilen bir ısıtıcı içeren tutucuya yerleştirir.

Tüketici ısıtıcıyı açmak için bir düğmeye basar ve daha sonra tütün buharı içeren bir nikotin solumak için ısıtılmış tütün ünitesini çeker. Isıtmalı tütün ünitesi bittiğinde, tüketici onu tutucudan çıkarır ve daha sonra bir çöp kutusuna atılabilir.

Isıtmalı tütün ünitesi, sigara içmek için değil, ısıtma için tasarlanmış benzersiz şekilde işlenmiş bir tütün tapası içerir. Tütün tıkacı, öğütülmüş ve yeniden dökülmüş yaprak adı verilen tütün yapraklarına dönüştürülmüş tütün yapraklarından yapılır. Bu tabakalar daha sonra kıvrılır ve bir tütün tıkacı haline getirilir.

Isıtılmış tütün ünitesinin içine yerleştirildiği tutucu, tütünü elektronik olarak kontrol edilen bir ısıtma bıçağı vasıtasıyla ısıtır. Bıçak aynı anda tütünü 350 ° C’ye kadar sıcaklıklara ısıtırken, tutarlı tadı sağlamak ve yanmayı önlemek için sıcaklığını izler. Ayrıca, gerekirse kendini kapatan bir aşırı ısınma koruma mekanizmasına sahiptir. Tutucu, hangisi önce gelirse, ısıtılmış tütün ünitesine ısıtma bıçağı aracılığıyla altı dakika veya 14 puf için ısı verir.

Orijinal üç bileşenli ısıtma sistemine sahip ısıtmalı bir tütün ünitesinin her kullanımından sonra, tutucudaki küçük pilin şarj cihazına yerleştirilerek şarj edilmesi gerekir. IQOS DUO, şarj etmeden önce ikinci bir kullanıma izin verir ve IQOS Multi, şarj etmeden önce on defaya kadar kullanılabilir. Şarj cihazları ev tipi elektrik prizlerinden şarj edilebilir.